O Rezydencji
OKOLICA
Rezydencja Prezydenta RP Zamek w Wiśle to wymarzone miejsce całorocznego wypoczynku. Stąd łatwo dotrzeć na główne szlaki turystyczne Beskidu Śląskiego, w tym na Baranią Górę. Zimą Wisła i okolice oferują znakomite warunki dla narciarzy.
Warto zobaczyć
W Wiśle:
Muzeum Beskidzkie
Siedzibą muzeum jest budynek dawnej karczmy z 1794 roku. Prezentowane są podstawowe działy kultury materialnej górali śląskich: pasterstwo, tkactwo, obróbka drewna, narzędzia rolnicze. Zobaczyć można najpiękniejsze przykłady lokalnej sztuki ludowej oraz przykłady męskiego i kobiecego stroju ludowego.
http://www.muzeumwisla.muzeumcieszyn.pl/
Muzeum Turystyki PTTK
Znajduje się w małym drewnianym budynku z 1951 roku. Zostało otwarte w 1994 roku dzięki staraniom osób z Sekcji Baraniogórskiej KTG PTTK. Zbiory dokumentują historię rozwoju turystyki na tym obszarze. Uzupełniają je eksponaty etnograficzne.
Zameczek Myśliwski
Pierwotnie wybudowany na Przysłopiu pod Baranią Górą jako pałacyk myśliwski dla arcyksięcia Fryderyka Habsburga. Pełnił również funkcję schroniska turystycznego aż do roku 1986, kiedy to został przeniesiony do centrum Wisły. Obecnie znajduje się w nim wiślański oddział PTTK.
Wybudowany był w stylu alpejskim z jego typowymi cechami tj. na planie kwadratu, z drewnianymi ścianami zbudowanymi z bali jako budynek piętrowy. W obrębie pierwszego piętra znajduje się charakterystyczna galeria otaczająca budynek z czterech stron. We wnętrzu zachowany jest pierwotny układ pomieszczeń. Na terenie Wisły stanowi jeden z punktów szlaku architektury drewnianej.
Hodowla Głuszców w Nadleśnictwie Wisła
Dla sympatyków głuszców i cietrzewi, chcących poznawać zwyczaje tych wspaniałych ptaków uruchomiono w 2006 roku specjalną wolierę edukacyjną, w której znajdują się ptaki wyłączone ze stada zarodowego. Wszyscy chętni mogą w niej, po uprzednim umówieniu się, obserwować zarówno głuszce i cietrzewie, jak również obejrzeć filmy i prezentacje poszerzające wiedzę przyrodniczą o tych wspaniałych kurakach leśnych.
http://www.katowice.lasy.gov.pl/web/wisla/kontakt
Wiadukt kolejowy
Wymiary wiaduktu: długość 120 m., wysokość: do 25 m. Posiada siedem przęseł. Powstał w latach 1931 – 1933 a jego budowniczym był inż. Ksawery Goryanowicz. Cały czas czynny.
Figura Adama Małysza
Figura rzeczywistych wymiarów jest dziełem członków Stowarzyszenia Cukierników RP. Wykonana została w 2001r. z bloku białej czekolady o wadze 330 kg. Wymiary: wysokość 2,5 m, waga 180 kg. W 2007r. figura przeszła gruntowną renowację w trakcie której uzupełniono również czwartą kryształową kulę Mistrza.
Wieża widokowa na Baraniej Górze
Wieża widokowa na najwyższym szczycie polskiej części Śląska Cieszyńskiego. Można z niej podziwiać krajobraz Beskidu Śląskiego. Przy dobrej widoczności można z niej zobaczyć Tatry. Wysokość wieży: 15,25 m. Może na niej przebywać jednorazowo20 osób. Jej właścicielem jest Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach. Wyposażona jest w instalację odgromową – nie zwalnia to jednak turystów z zakazu przebywania na niej podczas burzy.
Zapora w Wiśle Czarne
Zbudowany w latach 1968 – 1973 jako zbiornik wody pitnej. Łączy wody potoków Białej i Czarnej Wisełki. Wymiary: pojemność 4.941.000 m3, wysokość tamy 30 m, długość 280 m. Tama oprócz swoich funkcji użytkowych, stanowi również atrakcję turystyczną jako deptak spacerowy.
Kaskady Rodła
To najpiękniejszy zespół naturalnych progów wodnych na terenie Beskidów. Wysokość wodospadów na Białej Wisełce waha się od 0,5 – 5 m. Nachylenie koryta jest tu duże i wynosi od 8 do 10%. Dolne progi znajdują się w warstwach istebniańskich. Można tu zobaczyć pięknie wyżłobione kotły erozyjne, czyli przegłębienia skalnego koryta rzeki u podnóża wodospadów. Zbocza jarów obok wodospadów porastają pomnikowe świerki i jodły w wieku ok. 170 lat. Pod nimi są piękne odnowienia naturalne świerka, jodły i buka.
Ponadto:
W Wiśle:
Kościół Ewangelicko – Augsburski
Drewniany Kościół w Wiśle Głębce
Galerie sztuki
Wyciąg krzesełkowy na Cieńków, Stożek,
Skocznie narciarskie
Trasy narciarstwa biegowego – Kubalonka
W Ustroniu:
Leśny Park Niespodzianek
Równica
Wyciąg krzesełkowy na Czantorię
Letni tor saneczkowy na Czantorii
Wyciąg krzesełkowy na Palenicy
Muzeum Ustrońskie
Muzeum Regionalne „Stara Zagroda„